poniedziałek, 4 lipca 2022

Małolaty w USA

 Marina i Alicja tegoroczne wakacje spędzają na wycieczce objazdowej po Stanach Zjednoczonych. 

(Muszę Was przeprosić za jakość fotek, ale, jak zapewne pamiętacie, podczas mojej wizyty w Parku Miniatur Sabat Krajno było bardzo ostre słońce i psuło większość zdjęć.)

Zamek Kopciuszka w Parku rozrywki Disneya na Florydzie. Wodospad Niagara

Wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincja Ontario i USA,  stan Nowy Jork.

World Trade Center

WTC, kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez Minoru Yamasakiego. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło w kwietniu 1973. W Światowym Centrum Handlu zatrudnionych było 25 tysięcy osób. Zostało zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego, o który NATO oskarżyło Al- Kaidę.
Statua Wolności (Wolność Opromieniająca Świat)

Posąg na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, w regionie metropolitalnym Nowego Jorku,  nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. 
Monumentalna, neoklasycystyczna statua została wzniesiona w latach 1884-1886. Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniające przymierze obu Narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.  W 1924 roku został uznany za narodowy symbol USA, a w 1984 wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. 

Pomnik Waszyngtona

Został zaprojektowany przez Roberta Millsa. Prace budowlane rozpoczęły się w 1848 roku. Budowę ukończono dopiero w 1884. Przerwa w pracy spowodowana była kłopotami finansowymi i wybuchem wojny secesyjnej. Oficjalne odsłonięcie było w 1888. 
Pomnik zbudowany jest z marmuru, piaskowca i granitu. Należy do najwyższych tego typu obiektów, jego wysokość wynosi 169,3 m, a szacunkowa waga to 80 tys. ton. Wewnątrz znajduje się winda, którą można wjechać na szczyt.Biały Dom 

Jest to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA,  położona w Waszyngtonie. Nazwa została nadana budynkowi w 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim, Siedzibą Władz Wykonawczych. Budowa rozpoczęła się w 1792 roku, a uroczyste oddanie do użytku nastąpiło 1 listopada 1800. Pierwszym prezydentem, który tam zamieszkał, był John Adams.
Góra Rushmore

Góra leżąca na zachodzie stanu Dakota Poludniowa, w której w latach 1927- 1941 wykuto Pomnik o nazwie Mount Rushmore National Memorial. Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie zasłużonych dla historii tego kraju. Każde popiersie ma około 18 metrów wysokości. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington (początek budowy 1940), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939), Abraham Lincoln (1937).Mam nadzieję, że pomimo średniej jakości zdjęć, wycieczka Wam się podobała. 

Ja dziękuję za dotrwanie do końca tego wpisu i życzę wszystkim spokojnego tygodnia.


20 komentarzy:

 1. Świetna objazdówka. Tylko, gdzie kasyno w Las Vegas? Po zwiedzaniu poważnych miejsc należy się chyba odrobina rozrywki i wygranie kilku zielonych na zakupy? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne fotki. Idealnie wpasowałaś czas wstawienia tych zdjeć. Super! Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwiedziły prawie całe Stany Zjednoczone w jeden dzień. Ale mają tempo. Też tak chcę :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do Sabat Krajno. Cały świat w jeden dzień zwiedzisz 😉

   Usuń
 4. A to dziewczyny zaszalaly! Wszystkie największe atrakcje turystyczne odfajkowane, więc można ruszyć na rajd po amerykańskich sklepach 😁!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem fanka tego Parku - lalki idealnie tam sie odnajdują 🦋

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę świetne miejsce. Gdyby tylko skala była odpowiedniejsza.

   Usuń
 6. Ile atrakcji udało się dziewczynom zobaczyć! Wspaniałe zdjęcia! ❤️

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, że dziewczyny się dobrze bawią:))) Tyle miały do zobaczenia, sporo zdjęć na pamiątkę. Udany wypad do USA!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow! It looks as though your dolls had a really wonderful visit to my country! If I had known they were coming, I would have sent a few of my dolls to New York to welcome them. (LOL!!!) Thank you for sharing the photos of their trip!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ha ha, if I had known your girls would have time, I would have known.

   Usuń
 9. Fajne zdjęcia. Jeszcze przydałby się Wielki Kanion!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Niestety, w tamtym parku jeszcze go nie wybudowali.

   Usuń
 10. wycieczka super, ubranka również :)

  OdpowiedzUsuń