poniedziałek, 12 lipca 2021

Najpierw lekcja historii...

 Kiedy powstały Koluszki nie wiadomo. Pierwsza wzmianka o Koluszkach pochodzi z 1399r., kiedy to wieś Coluszcovice została zarejestrowana w księgach sądowych.

W XIV- XV wieku przez Koluszki przechodził ważny szlak handlowy, zwany bałtycko- ruskim.


2.IX.1846r. po raz pierwszy z Koluszek do Piotrkowa Trybunalskiego wyruszył pociąg na linii Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej. To był początek rozwoju kolejnictwa w Koluszkach. Powstały połączenia z Łodzią Fabryczną, Łodzią Kaliską, Skarżysko- Kamienną. Dziś z Koluszek można dojechać w prawie każdym kierunku.

Pod koniec XIX w. po obu stronach linii kolejowej zaczęło rozwijać się budownictwo mieszkaniowe. Wybudowano też budynek stacyjny, osiedle kolejowe oraz wieżę ciśnień.


W 1904r. powstała na terenie Koluszek parafia rzymskokatolicka p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Świątynię wybudowano w stylu neogotyckim.
Ale Koluszki to nie tylko kolej. Powstawały tu również inne punkty usługowe czy produkcyjne- młyn, browar, karczma, tartak. Obecna Biblioteka Miejska mieści się w budynku, który należał do rodziny Borwańskich, właścicieli jednego z trzech tartaków działających tutaj na początku XX w.
Tuż przy bibliotece swoje miejsce, a właściwie swoją ławeczkę, ma Władysław Strzeminski, który mieszkał w Koluszkach w latach 1927- 1931.
(Taka ciekawostka- obok biblioteki znajduje się "Mania Studio"- studio nagrań, gdzie nagrywali m.in. Rezerwat, Czesław Mozil, Popek, Farben Lehre, The Analogs, Halinka Mlynkova, Kamil Bednarek)


Wiosną 1941r. Niemcy utworzyli w Koluszkach getto dla około 2000 Żydów, których w październiku 1942 roku wywieziono do obozu w Treblince i wymordowano. Getto znajdowało się w miejscu dzisiejszego targowiska oraz przyległych ulic.


Jednym z bardziej współczesnych punktów na mapie Koluszek są budynki Odlewni Żeliwa. Powstała ona w 1976 roku i była jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Niestety, obecnie zarządzająca tym obiektem firma, postawiła odlewnię w stan upadłości.

A teraz relax na powietrzu...

Niedaleko Koluszek znajduje się wieś Lisowice. Powstaje tu kompleks wypoczynkowy, z wieloma atrakcjami dla ludzi w każdym wieku. A wszystko to w otoczeniu pięknych lasów, nad rzeką Mrogą. Z powodu pandemii całe przedsięwzięcie jest mocno opóźnione w czasie. 


Dookoła zbiornika można przespacerować się po drewnianej kładce.

Na terenie będą udostępnione m.in. zjeżdzalnia wodna, miejsce na ognisko, park linowy, kajaki, narty wodne. Z gotowych atrakcji wspomnę baseny odkryte, plac zabaw, siłownię na powietrzu czy boisko do siatkówki i plażę.Nieopodal kompleksu wypoczynkowego znajduje się zespół pałacowy z końca XVIII w., w którym swoją siedzibę ma obecnie DPS. Z Lisowic niedaleko do sąsiedniej wsi, Tworzyjanki. Można pojechać ulicą, ale ja i Barbie przeszłyśmy pieszo przez las.


Zapora na rzece Mrodze tworzy tam niewielki wodospad, który kiedyś już Wam pokazywałam. Nadal, niestety, teren nie jest zbyt uporządkowany i raczej zaniedbany.


Drogę powrotną do Lisowic można pokonać drugą stroną zbiornika, mijając ruiny kaplicy.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis Was nie zmęczył. Barbie jest u mnie tylko kilka dni i chciałam jej pokazać jak najwięcej. Czeka Was jeszcze jeden taki post. Czy ciekawszy? Czekajcie do piątku...

26 komentarzy:

 1. Dzięki za wycieczkę po Koluszkach i okolicy. Macie bardzo ładne tereny spacerowe. Mnie Koluszki kojarzą się z ... rybkami. W moich stronach rybkę ciernik nazywano koluszką, z powodu kolca na płetwie. Jako dziecko łowiłam "koluszki" i trzymałam w dużym słoiku zamiast akwarium. W książce do przyrody w kl. IV było zakładanie akwarium, w tamtych czasach zamiast egzotycznych rybek dzieciom najłatwiej było zdobyć ciernika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z wersji mówiąca o nazwie Koluszki odnosi właśnie do rybki, która i w naszych rzeczkach żyła, więc skojarzenie jak najbardziej trafne.

   Usuń
 2. Fascynujący wpis okraszony bardzo ciekawymi informacjami i jeszcze bardziej przyciągającymi uwagę zdjęciami (cudne!). Od razu zachciało mi się pojechać do Koluszek! Przejeżdżałam przez Koluszki pociągiem w zeszłym miesiącu, bo wypadają po drodze z Bielska-Białej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz kiedyś wysiąść i pozwiedzać. Chętnie Cię oprowadzę.

   Usuń
 3. Wspaniałą wycieczkę zapewniłaś Barbie. U Was Tworzyjanki, a u mnie w okolicy wioska Tworzymirki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko to jest bardzo ciekawe! Czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Lubię poznawać Polskę, a Ty tak ciekawie "oprowadzasz".
  Wiesz, dawno temu, kiedy jeszcze studiowałam, miałam lektorat z j.niemieckiego z pewną panią i ona właśnie pochodziła z Koluszek, tam przez długie lata uczyła niemieckiego. Ciekawa jestem czy ją znasz, choć pewnie nie, bo trudno, żeby wszystkich znać, ale może przypadkiem, taki traf, że znasz - pani E.Siuta. ^_^
  Co do Koluszek to czytałam też, że jest tam u Was poczta, gdzie składowane są przesyłki z różnych miast Polski, które z różnych powodów nie dotarły do adresatów (błąd w adresie, itd.) i są przetrzymywane przez kilka lat. Kiedyś w telewizji mówili, że co jakiś czas, po upływie wymaganych terminów "odleżenia" przesyłek, organizowane są tam jakby licytacje, gdzie można wykupić rzeczy z tych paczek. bardzo to ciekawe. Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani owej nie znam.
   Rzeczywiście, jest u nas jedyna w Polsce przechowalnia przesyłek niedoręczonych. Leżą chyba 13 miesięcy i idą na licytację. Nigdy nie byłam...

   Usuń
 5. Bardzo interesująca jest Twoja foto relacja <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis! Jeśli kiedyś znajdę się w okolicy, będę wiedziała, gdzie warto się udać i co warto zobaczyć. Panna podróżniczka była świetną przewodniczką i pewnie sama chętnie zobaczyła co nieco. Niestety, w Koluszkach jestem zawsze tylko przejazdem i jedyne, co znam (z widzenia) to peron...

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne są Koluszki i ich szeroko rozumiane okolice. Poczytałam z przyjemnością. Potrafiłaś w swojej małej ojczyźnie wyszukać ciekawe miejsca i pięknie je zaprezentować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo, że moje skromne miasteczko i okolice mogą się podobać.

   Usuń
 8. Once again, I will not be able to take a vacation this summer. So I really appreciate this post with all of its amazing photos and documents. Thank you so much for taking us on a tour in your corner of the world. Your doll was an excellent tour guide!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you April. I'm glad you enjoyed your trip with me.

   Usuń
 9. Bardzo ciekawy spacer z historią w tle. Mnie też Koluszki kojarzą się przede wszystkim z pocztą i zagubionymi przesyłkami. Ruiny kaplicy wyglądają bardzo tajemniczo. Szkoda, że tereny nadrzeczne nie są bardziej zadbane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jedynie wędkarze nie narzekają, bo mają święty spokój.

   Usuń
 10. O rety, Koluszki! Ja je znam jedynie z okna pociągu, którym na studiach często jeździłam do Łodzi! Tyle razy mijałam Koluszki, a tak naprawdę nic o nich nie wiedziałam! Teraz wiem, dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Cieszę się, że mogłam choć trochę pokazać Koluszki z innej strony, niż tylko peron kolejowy.

   Usuń
 11. Bardzo ciekawe i piękne miejsca odwiedziła Twoja Barbarka :))) Wytrwała z niej podróżniczka i przewodniczka :-)
  Fajny, poszerzający wiedzę, post :)))
  Pozdrawiam Cię serdecznie ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za bardzo miły komentarz, Olu. Również pozdrawiam.

   Usuń
 12. Ale będzie miała co "wspominać" Barbi, jak tyle nowych miejsc poznaje!
  Świetna fotorelacja i przy okazji cieszę się, że przybliżyłaś nam tutaj historię swojego miasta i okolic.
  Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niejeden człowiek chętnie by się z nią zamienił, prawda?
   Pozdrawiam, Małgosiu.

   Usuń